Web Tasarım

Web Tasarım Nedir?

Web tasarımı, özel veya tüzel kişiliklerin hizmetlerini ya da ürünlerini tanıtmak amacıyla bir web sitesi oluşturarak gerçekleştirdiği, teknoloji çağına özgü bir kavramdır. Web tasarım; grafik tasarımla ilişkili, görsellere ve metinlere dayalı, HTML dilinde yapılan ve uzmanlık gerektiren bir alandır. Günümüzde işletmeler ne iş yapıyor olursa olsun bir web sitesi oluşturarak ağını genişletmeye ve marka kimliklerini yansıtmaya çalışırlar. Bu amaca yönelik olarak kullanışlı, sade ve profesyonel bir web tasarımına ihtiyaç duyarlar.

Web Tasarım Nasıl Yapılır?

Web tasarımı yaparken HTML bilgisi dışında kodlama ve grafik bilgilerine de ihtiyaç vardır. Web sitesi oluşturmanın ve web tasarımın birçok unsuru vardır.

Bir web sitesi, yayımlanmadan önce bazı adımları atmak zorundadır. Öncelikle nasıl bir proje gerçekleştirileceği net olarak belirlenmelidir. Yapılacak iş ve hedef kitle belirlendikten sonra bir marka kimliği oluşturmaya ihtiyaç duyulur. Daha sonra web tasarım ve kodlama işlemleri gerçekleştirilerek sistem entegrasyonu sağlanır. Oluşturulan web sitesi bir test sürecine tabi tutulur, pürüzler varsa giderilir ve yayımlanır.

Web sitesinin oluşturulma sürecinde düzen, renk, grafik ve içerik gibi unsurlar da hedef kitleye yönelik olarak kullanıcı dostu bir şekilde tasarlanmalıdır. Bütün bu tasarım süreci, kullanıcıyı yormayacak ve web sitesinde daha çok zaman geçirmesini sağlayacak şekilde kodlanmalıdır.

Web sitesi tasarlama sürecinde geniş ve kapsamlı bir rakip analizi yapılmalıdır. Tasarım, tamamen kurumsal kimliği yansıtmaya yönelik olmalıdır. Web sitesi iyi bir alt yapıya sahip olmalı ve hızlı olmalıdır. Sayfayı açarken ya da sayfa içinde gezinirken yavaşlık yaşanmamalıdır. Grafiklerde font da önemlidir, yazıların büyüklüğü ve yazı tipi göz yormamalıdır. İçerik, ziyaretçide merak uyandırmalı ve aynı zamanda merakını giderebilmelidir. Arama motoru optimizasyonu sağlanmalı, web sitesi SEO uyumlu olmalıdır. Ayrıca web sitesinin mobil uyumlu olması da günümüzde bir seçenek değil, zorunluluk haline gelmiştir. Hatta yalnızca mobil uyumluluk da yeterli olmuyor. Birçok web tarayıcı seçeneğinin olduğu göz önünde bulundurularak hepsi için uyumlu bir web sitesi oluşturulmalıdır.

Bunların dışında yapılan işe göre değişmekle beraber interaktif bir web sitesi oluşturmak faydalı olacaktır. Ziyaretçileri yorum ve anket gibi aktivitelerle daha aktif kılan bir tasarım, web sitesinin etkileşimini artıracaktır. E-posta gibi bülteni gibi etkileşimler oluşturarak müşterinin ya da kullanıcının yeniliklerden ve kampanyalardan haberdar olması da sağlanır.

Web Tasarım Ne İşe Yarar?

Kişiler ve kurumlar için kendi web siteleri, hitap ettikleri kitleye yönelik en güvenilir ve doğrudan kaynaklardır. Bir nevi kendilerine ait resmi bir yayın organıdır. Bir web sitesinin güncelliği, özgünlüğü ve kullanışlılığı kurumların işlerine karşı gösterdikleri özenin de göstergelerinden biridir. Profesyonel hazırlanmış bir web sitesi markanıza yalnızca bilinirlik değil, ayrıca daha yüksek bir itibar ve güven de katar. Ayrıca web tasarımı sayesinde işletmeniz fiziksel tanıtım yöntemlerine daha az bütçe ayırarak maliyetlerde ciddi bir avantaj yakalayabilir.

Web siteleri ayrıca işletmelerin yerel bir pazar olmaktan çıkıp ulusallaşmasının ve hatta küreselleşmesinin de en önemli yoludur. Bugün bir işletme eğer pazarını veya hitap ettiği kitleyi büyütmek istiyorsa kuşkusuz iyi bir web tasarımına ihtiyaç duyar. Teknolojinin bu seviyelere gelmesi sayesinde işletmeler, eskiye göre çok daha hızlı bir şekilde büyüyebiliyorlar. Bugün, dünyanın en zengin şirketleri arasında birkaç yıllık işletmeler de bulunabiliyor.

Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, web siteleri için hayati bir rol oynuyor. En çok tercih edilen arama motoru olan Google’ın aramalarında üst sıralarda yer almak marka bilinirliğini ve güvenilirliğini artırarak hedef kitlenin genişlemesini sağlar.

Günümüzde hangi sektörde faaliyet gösteriyor olursanız olun profesyonel bir web tasarımına ihtiyaç duyarsınız. E-ticaretten kişisel bloglara, haber sitelerinden sosyal medya sitelerine, kurumsal tanıtım amaçlı web sitelerinden forum sitelerine kadar bütün web siteleri ziyaretçilerinin ilgisini daha çok çekmek ve sitede kalma sürelerini uzatmak için çabalıyorlar.