Sosyal Medya Pazarlama

Sosyal Medya Pazarlaması Nedir?

Sosyal medya pazarlaması, geleneksel pazarlamanın yerini alan bir pazarlama yöntemidir. İnternetteki sosyal mecraların konumlarını güçlendirmesi ve reklam almaya başlamaları, geleneksel pazarlama alışkanlıklarını değiştirmiştir. Hatta bugün pazarlama, reklam ya da tanıtım denilince akla ilk gelen yöntemin sosyal medya pazarlaması olduğu söylenebilir.

Dünya nüfusunun %60’a yakını aktif olarak internet kullanıyor ve yine nüfusun yarısından fazlası sosyal medya da kullanıyor. Türkiye’de ise 60 milyonun üzerinde internet kullanıcısı var ve bu kullanıcıların 55 milyondan fazlasının bir sosyal medya hesabı var. Yani internete giren neredeyse herkesin en az bir sosyal medya hesabı olduğunu söyleyebiliriz. En çok kullanılan sosyal medya platformlarının başında ise YouTube, Instagram, Facebook, Twitter ve LinkedIn gibi siteler geliyor.

Sosyal Medya Pazarlaması Ne İşe Yarar?

Sosyal medya pazarlaması, geleneksel pazarlamanın aksine bütçenizle tam verim alabileceğiniz bir pazarlama şeklidir. Geleneksel pazarlamada kaç kişiye ulaştığınız ve bu reklamı gören kaç kişinin mağazanızı ziyaret ettiği gibi bilgilere erişmeniz olası değildir. Sosyal medya tanıtımlarında ise bu tür bilgilere ayrıntılarıyla erişebilirsiniz. Olumlu ve olumsuz bütün yorumları görerek hedef kitlenizin sizden neler beklediğini öğrenebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması yaparken öncelikle hedef kitle analizini iyi yapmalısınız. Çünkü bu tanıtımın hangi bölgede yayınlanacağını, yaş aralığını, cinsiyeti, tanıtımı görecek kişilerin ilgi alanları gibi her türlü detayı belirleme imkânınıza sahipsiniz. Doğru bir pazarlama yöntemiyle maksimum verim alabilirsiniz. Ayrıca seçtiğiniz kriterlerden hangilerinden daha yüksek verim aldığınız ve tanıtımınızı gören kişilerin nasıl tepki verdiği (sayfanıza tıklayan ve reklamdan gelip alışveriş yapan kişi sayısı) gibi detaylı raporları görebilirsiniz. Çeşitli eklentiler ve yardımcı uygulamalar kullanarak sayfanızın konuşulma, tıklanma ve takipçi değişim istatistiklerine erişebilirsiniz.

Bir diğer avantajı ise müşterilerinizle ve potansiyel müşterilerinizle her an etkileşimde olabilmektir. Sosyal medyaya özel paylaşımlarla takipçileriniz arasında etkinlikler düzenleyebilir, özel çekilişler ve kampanyalar oluşturarak takipçi sayınızı artırabilirsiniz. Müşterilerin yorumlarına ve mesajlarına cevap vererek ulaşılabilir olduğunuzu gösterip daha çok güven duygusu oluşturabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşanması durumunda müşterilerinize sosyal medya üzerinden ulaşarak hızlıca çözümler üretebilirsiniz. Bu sayede bilinirliğiniz ve ticari itibarınız da artacaktır.

Sosyal Medya Pazarlaması Nasıl Yapılır?

Bütün sosyal medya sitelerinin farklı dinamikleri vardır. İster tanıtımlı ister tanıtımsız olsun bütün paylaşımlar, paylaşım yaptığınız sosyal mecranın yapısına uygun olmalıdır. Biraz da bu sebeple birçok marka bütün sosyal medya platformlarında aynı etkinliği gösteremezler. 4-5 farklı sitede aynı hızda pazarlama etkinliği yürütmek hem bütçenizi zorlar hem de bütçeye kıyasla verimliliğin azalmasına neden olabilir. Fakat yine de yapılan işe ve sektöre göre değişmekle beraber farklı sosyal medya sitelerinde aynı şekilde aktif olmak durumunda kalabilirsiniz.

Sosyal medya hesaplarınızda paylaşacağınız içerikler aniden oluşturulmamalıdır. Hangi gönderinin hangi gün ve saatte paylaşılacağına yönelik planlamalarınız olmalıdır. Kullanıcıların sosyal medyada aktif olduğu gün ve saatler değişkenlik gösterdiği için buna göre stratejiler hazırlanmalıdır. Milli ve dini bayramlarda ve diğer özel günlerde yapacağınız paylaşımlar günler öncesinden belli olmalıdır.

Görsel ve yazılı içerikleriniz özgün olmalıdır. Kullanıcı, sayfanızın adını görmeden paylaşımınızı gördüğünde eğer paylaşımı yapanın siz olduğunu anlıyorsa etkili bir pazarlama strateji yürütmüşsünüz demektir. Müşterilerle ve hedef kitleniz bir bağ oluşturmak için kendinize ait bir dilin olması büyük önem taşır. Anketler ve hashtag’ler oluşturarak etkileşimi artırabilirsiniz. Sosyal medya trendlerine hâkim olmanız, daha iyi bir etkileşim kurma konusunda önemli bir rol oynar.

Sosyal medya pazarlaması günümüzde bir meslek haline gelmiştir. Dijital pazarlamanın alt dalı olan sosyal medya pazarlaması, birçok stratejiyi içinde barındırır ve uzmanlık gerektirir. Kurumsal kimliğinizin şekillenmesine katkı sağladığı için özenle gerçekleştirilmelidir. Bir kesimi rahatsız edebilecek ya da yanlış anlaşılabilecek paylaşımlardan kaçınılmalıdır. Geleneksel pazarlamada bir reklam haftalarca, bazen aylarca markanın yüzünü oluşturuyordu. Ancak bugün sosyal medyada her gün yeni paylaşımlar yaparak akılda kalmak ve etkileşimde bulunmak gerekiyor.

Markanız ya da işletmeniz için etkili bir sosyal medya pazarlama stratejisi oluşturmak istiyorsanız Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz. İşletmeniz için Bambu Dijital’in uzman ekibinden, yazılımdan pazarlamaya kadar her adımda destek alabilirsiniz.