Google Merchant Center

Google Merchant Center Nedir ve Ne İşe Yarar?

Google Ticaret Merkezi anlamına gelen Google Merchant Center, Google’ın ücretsiz olarak sunduğu, ürün ya da hizmetlerinizi Google alışveriş sekmesi üzerinden pazarlamanızı sağlayan bir araçtır. Google Shopping olarak da bilinen bu fonksiyon sayesinde daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. İnternet üzerinden potansiyel müşterilere ulaşmanın en kolay yollarından biridir. Bugün internetten alışveriş yapan birçok insan, pratik olması nedeniyle alacağı hizmet ya da ürün için Google Alışveriş sekmesini kullanıyor. Online alışveriş kullanan insanların %50’ye yakını doğrudan bir e-ticaret sitesine girmek yerine alacağı öncelikle Google’dan bakıyor.

100’e yakın ülkede aktif olan Google Merchant Center sayesinde ürünlerinizi dünyanın birçok noktasında pazarlayabilirsiniz. Birden fazla ülkede aynı anda yayınlayarak otomatik kur dönüşümüyle ürünlerinizi aynı fiyattan satabilir ya da her ülke için ayrı fiyatlar oluşturabilirsiniz. Yine aynı şekilde yurt içi ve yurt dışı gönderim bedellerini de ayarlamanız gerekir.

Google Merchant Center sayesinde görüntülenmenize, tıklanmanıza ve satışlarınıza yönelik analizlere kolayca erişebilirsiniz. Bu sayede fiyatlandırma ve reklam politikalarınıza yönelik yeni ve daha doğru kararlar alabilirsiniz. Ayrıca Merchant Center üzerinden Google alışverişe yönelik özel kampanyalar oluşturabilirsiniz. Bu tür promosyonları ister belirli ürünler için isterseniz bütün ürünleriniz için oluşturabilirsiniz.

Google Merchant Center Nasıl Kullanılır?

Google Merchant Center kullanarak hâlihazırdaki e-ticaret sitenizde bulunan bütün ürünleri ve verileri kolaylıkla Google alışverişe yönlendirebilirsiniz. Google Merchant Center’daki ürünlerinizin tamamına ya da bir kısmına yönelik reklamlar vererek hem reklamlarınızdan hem de Google Merchant Center’dan daha verimli bir şekilde yararlanabilirsiniz. Sitenizdeki ürünleri Google’a entegre etmeniz çok daha geniş bir hedef kitleye erişmenizi sağlar. Bir defa entegrasyonu sağladıktan sonra web sitenize ekleyeceğiniz ürünler otomatik olarak Google Merchant Center’a da yüklenecektir.

Ürünleriniz ya da hizmetlerinizle ilgili bilgileri istediğiniz zaman ve istediğiniz şekilde güncelleyebilirsiniz. Ürünlerin güncel olması Google ticaret performansınıza olumlu yansıyacaktır. Ayrıca Google alışverişe yönelik reklamlarla da verimliliğinizi artırabilirsiniz. Herhangi bir sorun yaşamanız durumunda Google destek ekibiyle görüşerek profesyonel yardım alabilirsiniz.

Bütün bu avantajlardan yararlanmak için öncelikle bir Google hesabınız olması gerekiyor. Google hesabınız üzerinden Merchant Center’a bilgilerinizi ve satış yaptığınız web sitenizi ekleyerek sitenizin size ait olduğunu hak iddiasında bulunarak onayın ardından Google üzerinden ticaret yapmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca Google Sheets kullanarak e-tablo üzerinden de kolaylıkla senkronizasyon sağlayabilir ve internet sitenizle Google alışveriş entegrasyonunu oluşturabilirsiniz.

Google Merchant Center hesabınızı Google reklam hesabınız ile entegre ederek kampanyalarınızı daha kolay bir şekilde oluşturabilirsiniz. Google Merchant Center ile etkili bir reklam stratejisi oluşturarak satışlarınızı ve marka bilinirliğinizi artırabilirsiniz. Bütün bu işlemler için bir önce bir Google hesabı oluşturmanız, ardından Google’ın diğer ürünleri olan Gmail, Workspace, Benim İşletmem, Adwords ve Ads gibi platformları aktifleştirerek kurulumu tamamlamanız gerekmektedir.

Google, bütün entegrasyon işlemleri ve diğer işlemleri kolaylıkla yapmanızı sağlasa da ürünlerinizin görünürlüğünü artırmak için reklam verme, anahtar kelime ve SEO gibi konuları doğru bir şekilde yapmanız gerekir. Görünürlüğünüz arttıkça ziyaretçi sayınız da artacak ve hedef müşteri kitlenize daha kolay erişebilme imkânına sahip olacaksınız. Google alışverişte yer alacak ürünleriniz için hangi bilgilerin öne çıkarılacağının sitenizin tıklanma oranına ve dolayısıyla satışlarınıza etkisi olacaktır. Google size bütün analizleri ayrıntılı bir şekilde sunduğu için daha başarılı stratejiler oluşturmanız ve verimliliği artırmanız da kolay olacaktır.

Google Merchant Center işlerinizin profesyonel bir ekip tarafından yönetilmesini istiyorsanız Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Dijital pazarlama ve Google Ads gibi diğer ilgili konularda uzman olan genç ve dinamik ekibimizle işletmenizin büyümesi ve markalaşma süreci için her türlü desteği sağlayabiliriz.