Marka & Kurumsal Kimlik

Marka Kimliği ve Kurumsal Kimlik Nedir?

Marka kimliği ve kurumsal kimlik özünde benzer kavramlar olsa da ayrıldığı noktalar vardır. Kurumsal kimlik, kurumunuzun imajının görsel öğelerle oluşturulma şeklidir. Marka kimliği ise görsellikten daha fazlasını gerektirir. Kurumsal kimlik daha genel kapsamlı olmakla birlikte marka kimliği ile ortak adımları da içerir. Kurumsal kimlik yalnızca hedef kitlenize prestijinizi ve vizyonunuzu yansıtmanın bir aracı olmakla kalmaz, çalışanlarınız arasında da kurumunuza duyulan güveni ve bağlılığı etkiler.

Kurumsal kimliğinizi oluştururken bütün adımları hassasiyetle atmalısınız. Kurumsal kimliğiniz, hedef kitlenizi belirlemenizi sağlar. Bu süreçte atacağınız yanlış adımlar, doğru hedef kitleye ulaşamamanıza neden olabilir.

Marka kimliğiniz, kurumsal imajınızı yansıtır. Ne iş yaptığınızı, sektöre neden girdiğinizi, rakiplerinizden farkınızın ne olduğunu, hangi özelliklerin sizi öne çıkarttığını tek tek cevap vermeden cevap vermeden ifade etme şeklidir. Bu süreçte fark edilmeyeceğini düşündüğünüz detaylar bile kurumsal kimliğinizin ve itibarınızın şekillenmesini sağlar. Müşterilerle ve çalışanlarla duygusal ve resmi bir bağ kurulmasına yardımcı olur. Kurumlar arası kimliğinizi yansıtmak için de bir prestij göstergesidir.

Kurumsal Kimlik Nasıl Oluşturulur?

Kurumsal kimliğinizi oluştururken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerin başında marka adı, logosu, slogan, yazı tipi ve renk kullanımı geliyor. Marka adı ve logosu, kurumsal kimliğin en önemli adımlarındandır. Başlangıçta doğru karar verilmesi, kurumuzun ya da markanızın ticari itibarında hayati bir rol oynar. Kendinize özgü yazı fontları ve renkler kullanmanız akılda kalıcılığı artıran unsurlardandır. Etkili, kısa, akılda kalıcı ve kurumu yansıtan bir slogan oluşturulması gerekir.

Logo, slogan, yazı fontu ve kullanılan renkler o kadar önemlidir ki marka adınızın olmadığı görsel materyaller bile insanlara sizin markanızı çağrıştırabilir. Bu sebeple bütün bunların özenle seçilmesi, başka markayı ya da olumsuz durumları çağrıştırmaması gerekir. Farkındalığını ve akılda kalıcılığınızı artırmanın en önemli aracı logodur.

Etkili bir kurumsal kimlik çoğu zaman yaptığınız işin bile önüne geçebilir. Bu dengeyi iyi ayarlamak gerekir. Doğru bir marka kimliği veya kurumsal kimlik çalışmasıyla rakiplerinizin önüne geçerek yaptığınız işin sizin markanızla özdeşleşmesi dahi mümkündür.

Detay olarak görünen birçok şey de kurumsal kimliğiniz açısından önemli bir rol oynar. Poşetler, kutulamalar, defterler, ajandalar, zarflar, kartvizit, e-posta imzası, kaşeler, tabelalar, bayrak ve flamalar ile magnet, kupa, anahtarlık, tişört gibi ürünler hem kurum içi hem de kurum dışı marka çalışmanız açısından büyük önem arz eder.

Kurumsal kimliğinizi oluştururken pazar analizi ve rakip analizi iyi yapılmalıdır. Rakiplerinizden ne farkınız var, sizi öneren çıkaran ya da benzersiz yapan hizmetler neler gibi soruların cevaplarını bu süreçte vermelisiniz. Sektörde ne gibi eksiklikler olduğunu, müşterilerin hangi yönde talepleri olduğunu detaylı bir şekilde araştırmalısınız. Hedef kitlenizi doğru tanımak ve genişletmek sizin elinizdedir.

Kurumsal kimlik çalışmaları her kurum ve marka için farklı yollarla ilerler. Aynı kuruma ait farklı markalar benzer kimlikler oluşturmamaya dikkat eder. Eğlence sektöründeki bir kurumun kimlik çalışmasıyla sağlık sektöründeki bir kurumun çalışması aynı hassasiyetler gözetilerek yapılamaz. Örneğin renk kullanımı bu tür konularda çok önemlidir. Mavinin güven duygusu vermesi, kırmızının iştahlandırması gibi nüanslara dikkat edilmelidir. Ayrıca yazı fontu da yaptığınız işle uyumlu olmalıdır.

Dijital pazarlama ve internet reklamlarıyla hedef kitlenizin önüne doğru yer ve doğru zamanda çıkmanız gerekir. Bunun için de çalışmalarınızı online reklamcılık konusunda da uzman bir kadroyla gerçekleştirmelisiniz.

Web sitesi oluşturmak, müşterilerin markanızla ilgili merak ettiği her şeyi cevaplamanız açısından oldukça önemlidir. İnternet sitesi, günümüzde kurumsallığın ve güvenin göstergelerinden birisidir. Bir nevi dijital ofisiniz olan internet siteniz, hedef kitlenize ulaşılabilir olduğunuzu gösterir. Web sitenizin tasarımı, hızı ve kullanışlılığı da ticari itibarınızı etkileyen önemli unsurlardandır.

Kurumsal kimliğinizi ve marka kimliğinizi oluşturmak için Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz. Profesyonel çalışma ekibiyle Bambu Dijital olarak işletmenizin her adımında gerekli desteği vermek için çalışıyoruz.