E-Ticaret

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

Müşterilere sınırsız sayıda ürün gamını en kaliteli ve en ucuz şekilde sunabilmek e-ticaretin en büyük avantajlarından biridir. Bugün çoğu müşteri mağazada görüp beğendiği ürünü, daha ucuz olduğu için internetten almayı tercih ediyor. Taşıma ve yer kiralama maliyetlerinin daha ucuz olması, tedarik sürecinin daha kısa sürmesi hem müşterinin e-ticaret yapan kişinin lehine işliyor.

E-ticaret yapmak dükkân kirası, tabela, mekân tasarımı gibi maliyetlerden kurtulmanızı sağlar. Yaptığınızın işin hacmini karşılayacak büyüklükte bir depoya sahip olmanız yeterli olacaktır. Satış yaptığınız sektör belirli bir müşteri kitlesine hitap ediyorsa üretim alanına en yakın noktada bir yer tutarak taşıma ve ulaşım maliyetini de minimize edebilirsiniz. Ayrıca e-ticaret işini yapan birçok insan, üreticilerle son müşteri arasında bir nevi köprü olarak bu tür masraflardan muaf olabiliyor.

Elektronik ticaret, 7/24 satış yapabilmenize olanak sağlar. Ulusal ya da küresel pazarda müşteriler internet sitenize her gün her saatte erişerek sipariş verebilir. Bir dakika içerisinde onlarca farklı müşteriden siparişler alabilirsiniz. Ayrıca müşteriler ile doğrudan iletişim kurarak onların istekleri doğrultusunda yenilikler ve geliştirmeler yapabilirsiniz.

Geleneksel ticarette yıllarca süren markalaşma süreci, bugün e-ticaret sayesinde birkaç yılda gerçekleşebiliyor. En popüler iki e-ticaret yönteminden birisi B2B (business to business) adı verilen ve işletmeden işletmeye şeklinde gerçekleşen yöntemdir. Bir diğeri ise B2C (business to costumer) adı verilen ve işletmeden müşteriye şeklinde gerçekleşen e-ticaret yöntemidir. Daha popüler olan B2C sayesinde birçok işletme hızla büyüyerek markalaşma adımlarını atabiliyor.

E-Ticaret Sitesi Açmak

Bir e-ticaret sitesinin nasıl açılacağı ve nasıl geliştirileceği bu süreçte büyük önem taşıyor. Birçok altyapı sitesi hazır şablonlarla e-ticaret sitesi açmayı kolaylaştırıyor. Ancak birçok detayı da içinde barındırıyor. Altyapı sağlayıcılar sayesinde bir internet sitesi açmak daha kolay olsa da sadece bir site açabilmek yeterli olmuyor.

• Ürün yönetimini doğru bir şekilde yapmak,
• Pazar araştırması ve rakip analizi yapmak,
• Kullanışlı ve müşteri bir dostu siteye sahip olmak,
• İnternet sitesinin mobil uyumlu olması ve bir mobil uygulamanın da olması,
• SEO çalışması yaparak Google aramalarında öne çıkmak,
• Sosyal medyada ve diğer internet sitelerinde doğru pazarlama yöntemleri uygulamak,
• Ödeme ve kargolama yöntemleri için web sitesi entegrasyonunu oluşturmak gibi birçok unsur işletmenizin kaderini belirler.

E-ticaret siteleri büyük bir potansiyele sahip olmakla birlikte binlerce rakip arasından sıyrılabilme konusunda büyük bir özen gerektiriyor. Yazı fontlarından arama çubuğunun kullanışlı olmasına, görsellerden kodlamaya kadar her bir adımı hassas bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Örneğin arama motorlarında öne çıkmak için yapılması gereken SEO entegrasyonu ve uyumu sitenizin ziyaretçi sayısını belirleyecek başat faktörlerden biridir.

E-ticaret sitesinde gezinen müşteri site içerisinde yavaşlama yaşamamalı ve kendini güvende hissetmelidir. Müşterilere ürünlerle ilgili detaylı bilgiler sunulmalıdır. Yorumlama ve puanlama fonksiyonları sunularak müşterinin daha kolay ve güven içinde tercih yapması sağlanmalıdır.

Ayrıca sepete bir şeyler ekledikten sonra alışveriş yapmayan müşteriye başka sayfalarda gezinirken kendini hatırlatacak reklamlar çıkarmak hem müşterinin sizi hatırlayarak alışveriş yapmasını sağlayacak hem de adınızı daha çok görerek sitenin itibarına olumlu bir katkı verecektir. Web sitesinin güncel olması ve belirli periyotlarla teste tabi tutularak geliştirilmesi de devamlılık sağlamak için ihtiyaçtır.

Bambu Dijital olarak profesyonel kadromuzla e-ticaret sitesi açmak isteyen müşterilerimize hizmet veriyoruz. A’dan Z’ye e-ticaretin bütün adımlarında Bambu Dijital güvencesi ve kalitesiyle destek almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.