Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

SEO Nedir?

Search Engine Optimization (Arama Motoru Optimizasyonu) sözünün kısaltması olan SEO, temel olarak Google aramalarında öne çıkmak için yapılan bir çalışmadır. Dijital pazarlamanın en hassas alanlarından biridir. Bugün aktif olarak kullanılan onlarca motoru olsa da Google, rakiplerinden açık farkla önde geliyor. Yandex, DuckDuckGo, Bing, Yahoo, Ask ve Baidu gibi alternatifleri olsa da bunların en popüleri olan Google, %90’ın üzerinde bir kullanım oranına sahip. Bu sebeple SEO çalışmaları da doğrudan Google aramalarında öne çıkmaya yönelik yapılıyor.

SEO Ne İşe Yarar?

Google aramalarında öne çıkmak site trafiğinizi, sitenizin ziyaret oranını ve dolayısıyla müşteri sayınızla birlikte ticari itibarınızı da artırır. Birçok insan Google aramalarında 2. sayfada çıkan sonuçlara bile bakmıyor. Hatta aramalarda çıkan ilk site ile 3. site arasında ciddi oranda bir ziyaretçi farkı bulunuyor. Aradığımız şeyi genellikle ilk sitelerde bulduğumuz için diğer web sitelerini haklı olarak ziyaret etme gereği duymuyoruz. İşte bu da tam olarak Google’ın aramalardaki ve SEO konusundaki başarısının bir göstergesi oluyor.

Haber sitelerinden e-ticaret sitelerine, blog sayfalardan kurumsal internet sitelerine kadar her alanda arama motoru optimizasyonu gereklidir.

SEO Nasıl Yapılır?

SEO çalışması büyük bir hassasiyet ve özen gerektiriyor. Google’ın aramalardaki başarısı, SEO’ya verdiği önemden kaynaklanıyor. Google bu optimizasyonu sık sık güncellediği botları sayesinde her geçen gün daha başarılı bir şekilde sunmaya çalışıyor. Bu kriterlerin açığa çıkması web sitelerinin manipülatif davranmasına da sebep olacağından Google bu konuda hassasiyet gösteriyor. Bu yüzden Google’ın SEO prensiplerine vakıf olmak ve bu doğrultuda SEO çalışması yapılan siteyi belirli aralıklarla güncel tutmak da önem arz ediyor.

Google zaman zaman SEO konusunda güncellemeler yapsa da bazı kritik ilkelerinden asla taviz vermiyor. Bu ilkelerden bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

• Popüler web siteleri, aramalarda daha önde olur.
• Mobil uyumlu web siteleri, aramalarda daha önce çıkar.
• Web sitesinde geçirilen ortalama süre, Google botlarının siteye olan ilgisini artırıyor.
• Yazılı ve görsel içeriğin özgün olması çok önemli. Kopyala yapıştır içerikler ya da benzerlik oranı yüksek içerikler Google tarafından engelleniyor.
• Yazım kurallarının uyulması, yazıların fontu ve büyüklüğü, yazıların ve arka planın rengi gibi konular ziyaretçilerin sitede kalma süresini ve dolayısıyla SEO’yu etkiler.
• Sade ve basit bir arayüze sahip olan kullanıcı dostu web siteleri SEO’da öne çıkar.
• Sitenin doğal backlink alması, popülariteyi artırıyor.
• Sitenin hızlı olması, ziyaretçi sayısını büyük oranda etkiliyor. Ziyaretçiler, yavaş açılan web sitelerini hızla terk eder.
• Sitenin kod yapısının karmaşık olması Google botlarını rahatsız eder.
• Temiz ve akılda kalıcı bir URL ve doğru etiketler, arama motorunda öne çıkmayı sağlar.

Backlink Nedir?

Çok ayrıntılı bir alan olan SEO çalışması site içi ve site dışı SEO olarak ikiye ayrılıyor. Biraz önce backlink olarak bahsettiğimiz madde, site dışı SEO çalışmasının en önemli noktasıdır. Backlink, bir siteden bir başka siteye verilen köprüyü ifade ediyor. Aynı zamanda Google’ın en hassas olduğu noktalardan birisidir. Birçok web sitesi Google botlarını etkilemeye yönelik backlinkler oluşturarak SEO’yu suiistimal etmeye yönelik hamlelerde bulunuyor.

Genellikle haber sitelerine ücretli verilen backlinkler, hemen olmasa da bir süre sonra botlar tarafından anlaşılıyor ve Google bu sitelerin öne çıkmasını engelliyor. Bu yüzden backlink çalışmasının doğal olması önemlidir. Doğal backlinklere sahip olmanın yolu da diğer SEO kriterlerine uyumlu olarak kullanıcının ilgisini çekmekten geçiyor. Halihazırda özgün ve kaliteli bir içerik birçok web sitesi için doğal referans oluyor. Backlinklerin yer aldığı web siteleri, bu linklerin tıklanma oranı ve sitede geçirilen süre ayırt edici bir nitelik sayılıyor.

Bambu Dijital olarak geniş uzman kadromuz ile sitenizi Google aramalarında en yukarıda tutmak için çalışıyoruz. Web siteniz için en uygun SEO programına sahip olmak, özgün ve kaliteli bir SEO çalışması yaptırmak için hemen iletişime geçebilirsiniz.