Google Ads. & Adsense

Google Ads & Google Adsense Nedir?

Her ikisi de Google’ın reklam hizmetiyle ilgilidir. Google Ads (diğer adıyla Google Adwords), internet sitesi sahiplerinin sitelerine reklam alarak para kazanmasını sağlarken Adsense ise reklam verenlerin kullandığı bir Google ürünüdür. Eğer bir web siteniz varsa ve reklam almak istiyorsanız Google Ads kullanarak görüntülenme ve tıklanmaya bağlı gelir elde edersiniz. Geliriniz, sitenizin ziyaretçi sayısına göre şekillenir. Web sitenizin kod yapısının Google Ads ile uyumlu olması reklamlarınızın görüntülenmesini, tıklanmasını ve dolayısıyla gelirinizi de etkiler. Google Adsense ise biraz daha karmaşık bir yapıya sahiptir.

Google Adsense Ne İşe Yarar?

Google Adsense, markanızın ya da işletmenizin tanıtımını yapmak için dijital pazarlamada en verimli reklam araçlarından biridir. Hatta en verimlisidir dersek abartmış olmayız. Bugün Türkiye’de ve dünyada internet kullanıcılarının %90’ından fazlası Google’ı aktif olarak kullanıyor. Ayrıca Google kullanmasalar bile ziyaret edilen sayfalarda mutlaka Google reklamları karşılarına çıkıyor. Her gün her dakika milyonlarca insan hem cep telefonlarında hem de bilgisayarlarında Google’ın kişiselleştirilmiş reklamlarıyla karşılaşıyor. Bu yüzden işletmenizi, hizmetlerinizi ya da ürünlerinizi tanıtmak ve büyümek için Google Adsense büyük bir imkân sağlıyor.

Adsense’in en büyük avantajlarından birisi de Google’ın bütçenizi tamamen verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olmasıdır. Öncelikle ödemeyi yaparken otomatik talimatla ya da istediğiniz zaman girip yapma seçenekleri sunuluyor. Ödemeyi yaptıktan sonra reklamlarınız görüntülenmeye başlar ve işin en iyi kısmı da burada ortaya çıkıyor. Google, yalnızca görüntülenmeden dolayı reklam bakiyenizden eksiltme yapmaz. Ödemeyi, reklamların tıklanma almasına göre keser. Yani reklamı gören kişi potansiyel müşteri değilse başarılı bir gösterim sayılmıyor ve Google da bundan para almıyor. Özellikle TV, gazete ve billboard reklamlarıyla kıyaslayınca ne derece mantıklı olduğu daha iyi anlaşılır.

Google Adsense Nasıl Kullanılır?

Google, yalnızca kullanıcılar için değil kendisi için de büyük bir gelir kapısı olduğundan dolayı reklam verme fonksiyonunu sürekli geliştirmeye ve daha verimli kılmaya odaklanıyor. Reklam verenlerin daha verimli sonuç alması için güncellemeler gelirken ister istemez biraz karmaşık bir hal alıyor. Doğru görsel kullanımı, anahtar kelime ve SEO uyumlu metinler, hedef kitleyi doğru belirleme, reklamların gösterileceği bölgeyi ve saatleri belirlemek, yeniden pazarlama yöntemi kullanmak gibi birçok unsuru vardır.

Reklamlarınız web sitelerinde, Google arama sonuçlarında, Gmail e-posta kutusunda ve mobil uygulamalarda görünebilir. Nerelerde görüneceği, hangi bölgede görüneceği, reklamların hangi yoğunlukta hangi cinsiyete ve yaş aralığına gösterileceği, hangi gün ve saat aralıklarında görüneceği, arama motorunda hangi kelimeler aranınca görüneceği gibi her türlü detaya hâkim olursunuz.

Reklam verirken en önemli anahtar kelimeleri seçmelisiniz. Google, anahtar kelimelerinizin ve tıklanma sayınızın oranına göre bütün reklamlara puan verir. Reklama tıklayan kullanıcının sayfada ne kadar vakit geçirdiği, sayfanıza tekrar girip girmediği gibi veriler de bu puanlamada önemli oluyor. Bu puanınız sonucunda daha önde ya da arkada çıkarabilir. İlk sırada olmak her zaman görünmek için kritik öneme sahip. Bu yüzden reklamın profesyonel bir şekilde analiz edilip hazırlanması gerekiyor.

Google reklamlarınızı masaüstü, mobil ve uygulamalarla uyumlu hale getirerek daha geniş bir kitleye erişim sağlayabilirsiniz. Erişim sağlayabileceğiniz alan genişledikçe potansiyel müşterilerinize pazarlama yapma imkânınız da artar. Ayrıca reklamlarınız için uzun vadeli planlamalar yapmanız işletmeniz için daha verimli sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Kısa vadede olumlu ya da olumsuz sonuçlar alabilirsiniz. Ancak markalaşmanız ve itibarınız açısından uzun vadeli pazarlama planları yapmanız daha iyi sonuçlar doğuracaktır.

Google Ads ile web sitenize reklam almak ya da Google Adsense aracılığıyla işletmenizin tanıtımını en verimli şekilde yapmak istiyorsanız hemen Bambu Dijital ile iletişime geçebilirsiniz. Genç, dinamik ve profesyonel kadromuz ile ürünlerinizin ve hizmetlerinizin tanıtımını yaparak dijital pazarlamada rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz.