Pazar Yeri Yönetimi

Pazar Yeri Yönetimi Nedir?

Aynı ürünleri birden fazla internet sitesinde satan girişimciler, ürünlerde stok ve fiyat bilgisi değişiklikleri yapmak ya da kampanya oluşturmak için her bir siteye tek tek giriş yaparak zaman kaybetmek istemiyor. E-ticaret entegrasyonu yaparak hem zaman kazanıyor hem de bütün bilgileri derli toplu tek bir ekran üzerinden yönetebiliyor.

Pazar Yeri Yönetimi Ne İşe Yarar?

Farklı sitelerdeki marketlerinizi tek elden yönetme imkânı sağlar. Tek bir ekran üzerinden satış yaptığınız bütün kanallar üzerinde yeni işlemler yapabilirsiniz. Pazar yeri yönetimi sayesinde ürünlerinizi her platforma ayrı ayrı yükleme ve güncelleme yapma zahmetinden kurtulursunuz. Ayrıca stok kontrolü gibi önemli ayrıntıların otomatik bir şekilde entegre edilmesi ticari itibarınıza dahi etki eder. Stok kontrolünü tek tek yaptığınız bir durumda elinizde kalmayan ürünü fazladan satarak müşterilere yanlış bilgi verilebilir ya da stoku bulunan bir ürünü müşteriler tükendi şeklinde görebilir.

Bugün e-ticaret yapan birçok satıcı tek bir online satış platformuna bağlı kalmak istemiyor. Çeşitli e-ticaret sitelerinde mağaza ya da dükkânlar açarak pazarını genişletmeyi tercih ediyor. Kendinize ait bağımsız bir e-ticaret sitesi kurmuş olsanız bile sektörde bilinirliğinizi artırmak ya da daha çok gelir elde etmek için en popüler online ticaret sitelerinde de yer almanız gerekiyor.

E-ticaret sitelerinin komisyon ve kira miktarı değişkenlik gösterdiği için her sitede farklı fiyat vermek durumunda kalabilirsiniz. Bu yazılımlar sayesinde otomatik fiyatlarınızı da ayarlayabilirsiniz ya da farklı vermek istemiyorsanız her bir sitede kar marjınız değişeceğinden bu tür bilgilere de kolayca erişmek isteyebilirsiniz. İyi bir yazılım sayesinde yalnızca entegrasyonu sağlamakla kalmaz, bu tür analizlere de pratik bir şekilde erişebilirsiniz.

Pazar yeri entegrasyonu sayesinde yalnızca kendi mağazanızı düzenlemek ve kontrol etmekle kalmaz, bazı yazılımlar sayesinde rakiplerinizi de analiz edebilirsiniz. Kendi dükkanınızı kontrol eder ve yönetirken bir yandan da rakiplerinizin ne durumda kontrol edebilmek büyük avantaj sağlar. İnternet pazarının her geçen gün büyüdüğü günümüzde rekabet de aynı şekilde genişliyor. Bu sebeple rakipler hakkında detaylı analizlere erişebilmek hangi konularda başarılı ya da başarısız olunduğunu görmek büyük önem taşıyor. Doğru analiz ve uygulamalarla potansiyel müşteri kitlenizi daha iyi tanıyabilir ve hedef kitlenizi genişleterek pazarda daha büyük bir yer edinebilirsiniz.

Pazar Yeri Yönetimi Nasıl Yapılır?

Çeşitli yazılımlar ve kodlamalar ile entegrasyonu oluşturmanız gerekir. Satış yaptığınız bütün dükkânları tek bir ekrana bağlayarak, hepsini aynı anda yönetmenizi sağlayacak yazılımı entegre ettikten sonra ürün yönetimi, sipariş kontrolü ve ödeme yöntemleri gibi işlemlerinizi pratik bir şekilde yürütebilirsiniz. Ayrıca iyi bir yazılım kullanarak sektör ve rakip analizi de yapabilirsiniz.

Ürünlerinizin stok durumunu, fiyat bilgisini, ürünlerle ilgili yeni bilgileri ve kampanyaları, ödeme ve fatura işlemlerini, sipariş durumunu, kargo ve iade bilgilerini, satışlarınıza yönelik raporları ve analizleri, müşteri mesajları ve yorumlarını tek bir panelden kontrol edebilirsiniz. İnternete erişebildiğiniz her yerde ve her cihazla sanal mağazanızı yönetme imkânına sahip olursunuz. Bunun için entegrasyon sağlayan çeşitli yazılımlardan sizin için en uygun olanını seçmeniz gerekir.

Birçok e-ticaret sitesinin altyapısı, ürün listeleme fonksiyonu ve işleyiş şekli farklı olduğu için kullanacağınız yazılımın sizin için pratik olması zamanınızı daha verimli kullanmanızı sağlar.

Bambu Dijital olarak geniş ve profesyonel kadromuz ile sanal pazarlamanın her alanında ve her adımında işletmeler için hizmet veriyoruz. Çevrimiçi mağazalarınızı sizin için en iyi yazılımlarla entegre etmek ve pazar yeri yönetimi kolay bir şekilde gerçekleştirmek için Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz.