Marka Tanıtım Videosu

Marka Tanıtım Videosu Nedir?

Marka tanıtım videosu, markanızın vurgulamak istediğiniz yönlerini ya da kampanyalarını tanıttığınız kısa filmlerdir. Reklam filmleri de bu kavramın altına dahil edilir. Kampanya ve promosyon duyuruları dışında markanın tanıtımını yapmak, bilinirliğini ve itibarını artırmak için kullanılır. Yazılı ve görsel tanıtım araçlarına göre daha etkilidir. Hem sesli hem de görsel içerik barındırması sayesinde verilmek istenen mesajı ya da mesajları ulaştırmanın en hızlı ve en kolay yoludur.

Marka Tanıtım Videosu Ne İşe Yarar?

Marka tanıtım videoları, hedef kitlenize ve potansiyel müşterilere erişmenin en etkili yoludur. Kurumsal kimliğinizi yansıtarak marka imajınızı istediğiniz şekilde belirlemenizi sağlar. Sektöre yeni adım atmış markalar ya da yeni ürünlerini tanıtmak isteyen işletmeler bu yolla kendilerini, ürünlerini veya hizmetlerini duyururlar.

Kurumlar; televizyon, internet ve sosyal medya tanıtım filmleriyle müşterilere hitap eder. Yalnızca son kullanıcıya değil, ürün ya da hizmetlerini pazarladığı bayilere ve işletmelere de kendilerini tanıtırlar.

İyi hazırlanmış ve dikkat çekici bir tanıtım filmi yıllarca müşterilerin aklında kalabilir. Bugün neredeyse her insanın aklında yıllar önce çekilmiş bazı reklam filmleri kalmıştır. Bu sayede marka tanıtım videoları, markaya duyulan güven ve marka saygınlığı açısından çok daha değerli oluyor. Yazılı ve görsel reklamlara göre daha maliyetli olsa da daha verimli olduğu da biliniyor.

Marka Tanıtım Videosu Nasıl Yapılır?

Marka tanıtım filmleri, mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır. Zaman, verimli şekilde değerlendirilmeli ve tanıtılmak istenen hizmet ya da ürün eksiksiz bir şekilde aktarılmalıdır. Kısa ve öz bilgiler, insanların aklında daha kolay yer edinir. Markaya özel sloganlar ya da sadece tanıtılmak istenen ürüne özel sloganlar kullanarak akılda kalıcılık sağlanır.

Gerçek oyunculu ve gerçek mekânlı tanıtım videoları çekilebileceği gibi animasyon şeklinde tanıtım videoları da çekilebilir. Tanıtım filminin içerisinde infografik veriler olması daha etkili bir yöntemdir. Bilgi içeren grafiklerin olması, müşteriyi ikna etmek için en kullanışlı araçlardan biridir.

İnternet ya da sosyal medya tanıtım videolarıyla hedef müşteriye ulaşmak daha kolay olur. Bugün Facebook ve Google gibi birçok reklam devi, kullanıcılarına kişiselleştirilmiş reklamlar sunarak bütçenizi en verimli şekilde kullanmanıza olanak sağlıyor. Bu reklamlar arasında video tanıtımları da en çok etkileşim alan, marka bilinirliğine en çok katkı sunan ve markanın kendisini en iyi şekilde yansıtma imkânı bulduğu bir tanıtım aracı oluyor.

Marka tanıtım videosu çekmeden ne için video çekileceği bütün hatlarıyla belirlenmelidir. Tanıtılmak istenen bir ürün ya da hizmet hakkında ilgi çekici bilgiler verilmeli, ardından bu bilgiler etkileyici bir görsel materyal ve anlatım şekliyle sunulmalıdır. Müşterileri harekete geçirecek ya da akılda kalıcılığı sağlayacak estetik bir tanıtım filmi hazırlanmalıdır.

Kurumsal tanıtım videoları, ürün ya da hizmet tanıtımında farklı olarak doğrudan kurumsal kimliğinizi yansıtmanız gereken tanıtım filmleridir. İşletmenizle ilgili görseller ya da animasyon görüntüler kullanabilirsiniz. Ürünlerinizi öne çıkarmak yerine markanızın güvenilirliğini yansıtır ve vizyonunuzu ortaya koyarsınız. E-ticaretten sosyal medyaya kadar herhangi bir internet sitesi için de marka tanıtım videoları gereklidir. Bugün herkesin bildiği web siteleri bile yalnızca kampanyalar ya da yeni hizmetlerini duyurmak için değil, kendilerini hatırlatmak için de tanıtım videoları hazırlamaktadır.

Ürün ya da hizmetini tanıtan filmler ile hâlihazırda piyasada bulunan ürününüzün veya piyasaya yeni sürdüğünüz ürünün neden satın alınması gerektiğiyle ilgili bilgiler sunarsınız. Tanıtım videosuyla ürün ya da hizmetini bir ihtiyaç haline getirebilir, rakip ürünlerden ne gibi farkları olduğunu belirtebilirsiniz.

Profesyonel hazırlanmış bir senaryo ile çekim ve kurgu ekibi, marka tanıtım videosunun en önemli unsurlarıdır. Senaryo, tanıtım filminin temelini oluşturur. Çekim ve son olarak kurgu kısmı ise kaliteyi yansıtır. Tanıtım filminizin başarısı ve hatırda kalması açısından özgün bir tanıtım videosu hazırlamak gerekir. Bu sayede hedef kitlenizi genişleterek pazardaki yerinizi sağlamlaştırabilirsiniz.

Bambu Dijital olarak uzman ekibimizle senaryodan kurgu aşamasına kadar marka tanıtım videonuzu hazırlayabiliriz. Markanız için etkili tanıtım videosu hazırlamak için Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz.