İçerik Üretimi & Metin Yazarlığı

İçerik Üretimi Nedir?

İçerik üreticiliği, dijital dünyanın getirdiği mesleklerden birisidir. Yani içerik üreticiliği bir dijital üretim şeklidir. Bugün bir web sitesine girdiğimizde önümüze çıkan bütün yazılar, görseller, grafikler vs. içerik üreticilerinin elinden çıkar. İnternet siteleri, güncelliğini korumak ve kendi alanında yeni bilgiler aktarabilmek için sık sık yeni içeriklere ihtiyaç duyarlar. İçerik üreticileri, hedef kitlenize kendinizi doğru bir şekilde tanıtmak ve ağınızı genişletmek için çalışırlar. Haber sayfalarından e-ticaret sitelerine kadar bütün web siteleri içerik üreticileriyle çalışır.

Metin Yazarlığı Nedir?

Metin yazarlığı, online pazarlamanın bir parçasıdır. Yazılı içeriğe dair her şeyi kapsamına alır. Geleneksel yazarlıktan farklıdır. Kurumsal tanıtım yazılarından alışveriş sitelerindeki ürünlerin tanıtımlarına, haber sitelerinin bilgi içerikli yazılarından e-ticaret bloglarına kadar bütün metinler, metin yazarları tarafından yazılır. Web sitesinin itibarı ve arama motorlarında öne çıkarak ziyaretçi çekmek için özgün ve kaliteli içerikler yazılmalıdır. Metin yazarları genellikle tek bir konuya bağlı kalmadan içerikler hazırlayabilen kişilerdir. Yazım kurallarına ve SEO tekniklerine hâkim olmalıdır. Farklı üsluplarda yazılar hazırlayabilmelidir.

İçerik Üretimi ve Metin Yazarlığı Nasıl Yapılır?

İçerik üreticileri yalnızca bir ajansa ya da belli bir markaya bağlı olarak çalışabileceği gibi freelancer olarak da çalışabilir. Yani serbest zamanlı ve serbest mekânlı yapılabilen bir meslektir. İçerik üreticileri hangi konuda bir içerik üretiyorsa üretsin özgün olmak durumundadır.

Metin yazarı, yazılı içeriğini ürettiği web sitesinin isteği ve amacı doğrultusunda metin hazırlar. Bu süreçte yazacağı konuyla ilgili araştırma yapması ve bilgi sahibi olması gerekir. Edindiği bilgileri web sitesinin yapısına uygun bir üslup ve biçimde aktarmalıdır. Siteye giren ziyaretçinin aklındaki soruları tatmin edici şekilde cevaplandırmalıdır. Anahtar kelimeleri metnin içine akıcı bir şekilde aktarmalıdır.

Metin içerikleri, görsel ve sesli içerikler benzersiz, akıcı ve kaliteli olmalıdır. Siteyi ziyaret eden kişiler daha sonra yapacağı bir internet aramasında sizin sitenizi görünce güvenle tıklamalıdır. Ticari itibarınızı ya da marka değerinizi artırmak ve korumak için çalıntı içeriklerden kaçınmalısınız.

Kopyala yapıştır ya da benzerlik oranı yüksek içerikler kullanan birçok web sitesi hem hukuki sorunlarla karşılaşıyor hem de Google botları tarafından olumsuz değerlendiriliyor. Google’ın bu değerlendirmesi de arama sonuçlarında görünmemekle ya da arka sayfalarda atılmakla sonuçlanıyor. Dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan arama motoru olan Google, kullanıcıların karşısına daha verimli sonuçlar çıkarmak için belli bir sistematik çerçevesinde çalışıyor. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO ile ilgili olan bu konu, çoğu içerik üreticisinin üzerinde çalıştığı bir alandır.

Dijital ortamda daha görünür olmak ve öne çıkmanın yolu arama motorlarında, özellikle Google’da ilk sıralarda çıkmaktan geçiyor. İçeriklerin Google aramalarında üst sırada olması için gerek metin içeriği gerek görsel içerik bakımından özgün olunmalıdır. Google botları bu denetlemeyi yaparken aynı zamanda ziyaretçinin sitede geçirdiği süre ve anahtar kelime kullanımı gibi unsurları dikkate alarak siteleri puanlamaktadır. Bu değerlendirmelerin sonucunda hangi sitenin aramada ilk sıralarda yer alacağı belirleniyor.

Ancak internet sitenizdeki içeriğin özgün, kaliteli ve aramalarda çıkmaya yeterli olması tek başına yeterli değildir. Aramalarda ön sıralarda çıkmak için internet sitenizin SEO uyumu olacak şekilde en uygun programlarla entegre edilmesi ve SEO analizinin yapılması gerekir.

Web siteniz için SEO uyumu oluşturmak, özgün içeriklere sahip olmak, Google aramalarında öne çıkmak, ziyaretçi sayınızı artırmak, daha çok reklam almak ya da satış yapmak istiyorsanız içerik üretimi ve metin yazarlığı için Bambu Dijital ile hemen iletişime geçebilirsiniz.