Facebook & Instagram Business

Facebook Business Manager Nedir?

Facebook Business olarak da bilinen Facebook Business Manager, Facebook üzerinden bir işletme hesabı oluşturmanıza, reklam ve satış yapabilmenize, hesabınıza başka yöneticiler atayarak kısıtlı veya tam yetki verebilmenize olanak sağlayan bir online pazarlama aracıdır. Facebook, bugün en şaşaalı dönemini yaşıyor olmasa da hala en çok kullanılan sosyal medya sitelerinin başında geliyor. Reklam pazar payının gittikçe büyümesi Facebook’u dev bir markete dönüştürdü. Bunun sonucu olarak da işletmeler için bu pazarda kendi marketlerini oluşturma fırsatı doğdu.

Dijital pazarlamanın öneminin her geçen gün daha da arttığı bugünlerde sosyal medya üzerinden pazarlama yapmak ve bir işletme hesabı oluşturmak neredeyse bir zorunluluk haline geldi. İşletmeler açısından müşterilerle etkileşimde olmak ve müşteriler açısından da satıcıya kolay bir erişim sağlayabilmek büyük önem taşıyor. Sosyal medyada doğrulanmış onaylı bir işletme hesabınızın olması müşterilere güven duygusu vererek işletmenin itibarını daha değerli kılar.

Facebook Business Manager Ne İşe Yarar?

Facebook Business hesabının en büyük avantajlarından birisi tamamen ücretsiz olmasıdır. Yalnızca reklamlar için ücret ödersiniz. Facebook Business üzerinden reklam verme işlemi, doğrudan hedef kitlenize hitap etmenizi sağlasa da ilk zamanlara göre daha karmaşık bir hal aldı. Elbette Facebook reklam vermeyi zorlaştırmak için yapmadı bunu. Eskiden yalnızca gönderiyi öne çıkarma şeklinde mümkün olan reklam verme seçeneği kaldırılmasa da Facebook Business’ın verimliliği nedeniyle çok daha az tercih edilir oldu. Bu sayede reklamların verimliliği ciddi bir oranda arttı. Ayrıca bot hesapları engelleme fonksiyonu sayesinde reklamlar yalnızca gerçek müşterilere görünüyor.

Sitenizi veya sayfanızı ziyaret eden potansiyel müşterilere özel reklamlar yapabilirsiniz. Verdiğiniz reklamların verimliliğine yönelik detaylı istatistiklere ulaşabilirsiniz. Her bir reklam için ayırdığınız bütçeyi, görüntülenme ve tıklanma sayılarını görebilir ve bu doğrultuda işletmeniz için en verimli reklam stratejilerini oluşturabilirsiniz.

Reklam verdiğiniz ve etkileşim sağladığınız kişilere benzer kişilere erişim sağlayabilir ve her adımda bir öncekine göre daha iyi sonuçlar veren reklamlar oluşturabilirsiniz.

Bir diğer avantajı ise işletme hesabınıza başka yöneticiler atayabilmeniz ve bu yöneticilerin nelere müdahale edebileceğini sizin belirlemeniz. Yani Facebook Business üzerinden hiyerarşik bir yönetici ekibi oluşturabilirsiniz. Ayrıca birden çok işletme hesabını aynı anda yönetebilirsiniz. Aynı zamanda atadığınız yöneticilerin de hangi hesapta hangi reklamlara diğer yetkilere erişebileceğine yönelik kısıtlamalar da getirebilirsiniz. Yeni kişilere yetki verebilir ve geçmişte yetkilendirilmiş kişilerin yetkisini kaldırabilir, artırabilir ya da azaltabilirsiniz.

Facebook Business platformu sayesinde herhangi bir sorun yaşamanız durumunda sizinle ilgilenecek birilerini hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Ancak eski tip bir işletme hesabınız varsa aynı şekilde destek alamayabilirsiniz. Yine klasik hesaplarda yalnızca bir aylık geçmiş görüntüleme imkanınız varken Facebook Business ile yıllık ve saatlik verilere bile erişebilirsiniz.

Ayrıca Facebook Business Manager sayesinde üzerinden hem Facebook hem de Instagram hesabınız için tek seferde reklam verebilirsiniz. Yine ürün katalogları ve diğer paylaşımlarınızı da aynı anda iki hesapta birden yapabilirsiniz. Yalnızca Facebook’tan Instagram’a aktarım şeklinde değil, Instagram Business paylaşımlarınızı yaparken de aynı anda Facebook’ta da paylaşım yapabilirsiniz. Bütün ödemelerinizi, projelerinizi ve geçmiş işlemlerinizi de Facebook Business üzerinden takip edebilirsiniz.

Instagram Business Nedir?

Instagram Business, Facebook Business ile entegre edebileceğiniz ya da tek başına kullanabileceğiniz bir işletme hesabı yönetimidir. Kendi içinde barındırdığı birçok özelliğin tamamı Facebook Business’ta da mevcuttur, ama onun kadar kapsamlı değildir. Instagram işletme hesabınız üzerinden reklamlar verebilir, reklamlarınızın potansiyel erişim ve gerçek erişim oranlarını analiz edebilir ve Instagram Mağaza’da yer alabilirsiniz.

Facebook ve Instagram Business hesabınız yoksa ya da var olan hesabınızın yönetimi için desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Bambu Dijital’in profesyonel kadrosundan hizmet almak için hemen iletişime geçebilirsiniz.