Dijital Pazarlama & Strateji

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama terimi yaklaşık 30 yıldır hayatımızda yer edinen; online satış, elektronik pazarlama ya da web marketing gibi isimlerle de bilinen internet üzerinden satış veya pazarlama yapmanın yoludur. Yani bildiğimiz anlamda pazarlamanın internete taşınmış halidir. Geleneksel pazarlamadan ayrıldığı kilit nokta internettir. Geleneksel pazarlamaya göre çok büyük avantajları bulunur.

İnternet kullanımı ile ilgili birtakım istatistiki bilgiler dijital pazarlamanın günümüzde neden gerekli olduğunu da daha açık bir şekilde göz önüne serer. 2021 yılında yapılan bir araştırmaya göre dünya nüfusunun yaklaşık %60’ı, Türkiye nüfusunun ise %70’inden fazlası aktif olarak internet kullanıyor (bu oranlara 0-10 yaş aralığının bile dahil olduğunu belirtmekte fayda var). Bu oranın her geçen gün artmasıyla beraber neredeyse her internet kullanıcısının bir sosyal medya hesabı var. Akıllı telefon ve bilgisayar üzerinden günde 7 saatin üzerinde bir süreyi internette geçiriyoruz. Neredeyse bütün internet sitelerinde kişiselleştirilmiş reklamların önümüze çıkarıldığını da düşünürsek dijital pazarlamanın ne derece önemli olduğunu daha iyi görebiliriz. Özellikle Covid-19 pandemisinden sonra internet kullanma ve internetten sipariş verme alışkanlıklarının da büyük oranda arttığını da ekleyelim.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlama yöntemlerine kıyasla potansiyeli çok daha yüksek bir satış yöntemidir. Ölçülebilecek kadar çok avantajı vardır. Ölçülebilecek kadar olması dijital pazarlamanın anahtar terimlerinden biridir. Dijital pazarlama her şey kesin sayılarla ölçülebilir. Geleneksel pazarlama yöntemlerinde bir reklamın kaç kişiye ulaştığı, bu kişilerin yaş aralığı, cinsiyeti, mesleği, yaşadığı bölge gibi önemli ayrıntılara erişmek mümkün değildir. Yalnızca reklamlarda değil, satış yapılan kişiler hakkında da bu kadar bilgiye erişmek imkânsızdır.

Dijital pazarlamanın bir diğer önemli avantajı maliyettir. İşletmenizi dükkân kirası, dekor, daha fazla çalışan maliyeti ve daha fazla vergi gibi birçok maliyet kaleminden kurtarır. Ayrıca müşteri kitleniz ulusal ve hatta global olabilir. Elbette bunlar e-ticaret yapıyorsanız geçerli. Fiziksel bir alanda hizmet veriyorsanız dijital pazarlama ile reklam maliyetlerinde de yine birçok anlamda ciddi bir kar sağlayabilirsiniz. Hedef müşteri kitlenize göre yalnızca o yaş grubuna, cinsiyete ve bulunduğunuz lokasyona yönelik reklam verebilirsiniz. Hatta bu sayede müşteri kitlenizi oluşturmak da sizin elinizde olur.

Dijital pazarlama ile reklam maliyetlerinizi düşürürken aynı zamanda reklam verimliliğini de artırabilirsiniz. Çok yüksek bütçeler gerektiren bir televizyon reklamının bile müşterilerde nasıl bir etki bıraktığını kesin sayılarla ölçmek çok zor olurken internet üzerinden – özellikle sosyal medya sitelerinde – yaptığınız bir reklamın olumlu ve olumsuz dönüşlerini anında alabilirsiniz. Müşterilerinizle etkileşim içinde kalarak kampanyalarınıza ve paylaşımlarınıza yönelik geri dönüşleri de kolaylıkla analiz edebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Nasıl Yapılır?

Dijital pazarlama stratejisi oluşturmak, işletmenizin kaderini sizin belirlemenizi sağlar. Bu sayede geleneksel pazarlamadaki şans faktörü, dijital pazarlamada minimum düzeye iner. Doğru ve etkili bir pazarlama stratejisi ile kısa sürede ciddi bir büyüme oranı yakalamanız sürpriz olmaz.

Dijital pazarlamanın çeşitli yöntemleri bulunuyor. İçerik pazarlaması, e-posta pazarlaması, sosyal medya üzerinden pazarlama, viral tanıtım, yeniden pazarlama (remarketing) denilen reklam yöntemleri ve influencer adı verilen sosyal medya fenomenleriyle iş birliği yapmak gibi birçok pazarlama yöntemini aynı anda kullanabilirsiniz.

Dijital pazarlama yapmak için Google Ads ve sosyal medya reklamları gibi tanıtımlar dışında kullanıcı dostu ve SEO uyumlu bir web sitenizin olması, ziyaretçilerin ilgisini çekecek bir web tasarımızın olması, web sitenizin mobil uyumlu yazılımlarla kodlanması ve ürün yönetimini yapmış olmanız gerekir. Ayrıca işletmenizin güvenilirliği ve bilinirliği için internet sitenizin her anlamda güncel olması da gerekiyor.

Bambu Dijital olarak işletmeleriniz için dijital pazarlama ve strateji oluşturma konusunda profesyonel ekibimizle hizmet veriyoruz. Web tasarımdan SEO oluşturmaya kadar dijital pazarlamanın her alanında yanınızdayız. Onlarca referansımızla birçok web sitesini büyüttük ve iş birliğimizi sürdürüyoruz. Siz de Bambu Dijital’den hizmet almak istiyorsanız hemen iletişime geçebilirsiniz.